Mam nadzieję, że znajdą Państwo wśród nich interesujące tematy i będą mogli być obecni na wykładach (wstęp zawsze wolny!).
Zapewne poniższa, skromna lista, będzie w kolejnych tygodniach uaktualniana. Zachęcam do śledzenia zmian.
Ruch esperancki w Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)
Wykład poświęcony historii ruchu esperanckiego w Wolnym Mieście Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem XIX Światowego Kongresu Esperantystów, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia 1927 r. w Gdańsku i Sopocie. Wśród zaproszonych gości (esperantystów) będą także goście z zagranicy (wykład będzie konsekutywnie tłumaczony na jęz. esperanto).
Organizatorem jest Trójmiejskie Stowarzyszenie Esperantystów Torento, zaś współorganizatorami: Muzeum Sopotu oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
19 września (wtorek)
Sopot – Muzeum Sopotu, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8
godz. 17.30
W dotychczasowej narracji o wybuchu II wojny światowej na Pomorzu Gdańskim, przebiegu walk czy sytuacji ludności, zazwyczaj historia Sopotu i jego mieszkańców ginie wśród informacji przywoływanych o Gdańsku czy Gdyni. Wystąpienie będzie próbą uzupełnienia tej luki. Prelegent skupi także na tych aspektach, które także w odniesieniu do innych miejscowości, rzadko (lub wcale) pojawiają się w polu zainteresowań badaczy zajmujących się pierwszymi tygodniami II wojny światowej – funkcjonowaniu miast i życiu codziennemu.
3 października
(wtorek)Organizatorem spotkania jest Muzeum Sopotu.
16 listopada (czwartek)
Sopot – Filia nr 6 im. Ireny Suchorzewskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie, ul. 23 Marca 77 C
godz. 16.30
Z tej okazji zostanie przedstawiona historia hotelu – okoliczności jego powstania, kotrowersji, które towarzyszyły jego budowie i znaczenie hotelu w dziejach zarówno kurortu, jak i całego regionu. Przypomniane zostaną najważniejsze wydarzenia z historii hotelu, wizyty znanych gości, jak i podjęta zostanie próba rozprawienia się z mitami i miejskimi legendami krążącymi wokół tego obiektu.
Organizatorem spotkania jest Filia nr 6 im. Ireny Suchorzewskiej Miejskiej Biblioteki w Sopocie. 12 grudnia (wtorek)
Gdańsk – Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długa 39/40
godz. 18.00
Kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów „Akademia Dawnego Gdańska”. W tym roku tematy zaplanowanych wystąpień oscylują wokół kwestii…wody. 12 grudnia wykład poświęcony będzie dziejom sportów wodnych w dawnym (tj. do 1945 r.) Gdańsku. Omówione zostanie powstanie, rozwój i działalność gdańskich klubów pływackich, wioślarskich, kajakowych i żeglarskich; infrastruktura, która na rzecz sportów wodnych powstała w Grodzie Neptuna (przystanie, kąpieliska i baseny); znajdzie się miejsce na wzmiankę o … pierwszych gdańskich nurkach.
Organizatorem spotkania jest Instytut Kultury Miejskiej.