• ostatnia aktualizacja: 16-06-2024

Jest! Udało się. Po wielu perturbacjach przed paroma dniami z drukarni dotarły do wydawnictwa egzemplarze pierwszego nakładu mojej najnowszej książki zatytułowanej "Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)". Cieszę się niezmiernie!

To zbiór 33 różnej długości tekstów, z których większość opublikowałem w latach 2010-2021 na łamach poczytnego portalu Trojmiasto.pl. Każdy z nich został jak uzupełniony. Kilka artykułów jest zupełnie nowych. Książka liczy dokładnie 300 stron. Okładka miękka, ilustracje czarno-białe (sporo z nich zaskoczy, zapewniam!). Nakład? 2000 egzemplarzy.

Publikacja ma charakter popularnonaukowy i pozbawiona została przypisów, ale zawiera za to bibliografię (osobną dla każdego z rozdziałów).

Cierpliwością (niebiańską!) wykazała się redaktorka prowadząca - Urszula Obara, która wcieliła się też w redaktorkę oraz korektorkę. Za korektę językową odpowiada ponadto Anna Piwowarczyk. Miłą dla oka okładkę zaprojektowała Zuzanna Nowak. Nie można nie wspomnieć o redaktorze naczelnym Marpressu, czyli Fabianie Cieśliku, i o Marcie Pilarskiej z tegoż wydawnictwa. Wszystkim Wam dziękuję :).


"Dwudziestolecie pomiędzy..." zostało wydane nakładem gdańskiego Wydawnictwa Marpress w ramach serii Gdańskiej Serii Tysiąclecia oraz (co ważne) przy wsparciu Gdańskiego Funduszu Promocji Wydawnictw. Poza wersją papierową jest też dostępny e-book (w sumie, to moja pierwsza książka dostępna także na czytniki!).

Zainteresowanych zachęcam do odwiedzenia strony wydawnictwa (został tam opublikowany m. in. spis treści).

Na 19 kwietnia br. zaplanowano oficjalną premierę książki, która rozpocznie się o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury). Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska - dziennikarka, autorka reportaży i organizatorka wydarzeń kulturalnych.

Ci z Państwa, którzy z różnych powodów nie będą mogli pojawić się w Ratuszu Staromiejskim, mam dobrą wiadomość - w maju odbędą się jeszcze trzy inne spotkania promocyjne "Dwudziestolecia pomiędzy...".

Inna sprawa, że nadchodzące tygodnie w kwietniu i maju zapowiadają się nader intensywnie. Poza łącznie czterema spotkaniami promocyjnymi "Dwudziestolecia pomiędzy..." czeka mnie jeszcze siedem (!) innych wystąpień: wykładów otwartych, referat na konferencji i spotkanie wokół poprzedniej mojej książki.

Szczegóły znajdą Państwu w zakładce KALENDARZ.

Dwudziestolecie pomiędzy