• ostatnia aktualizacja: 16-06-2024


Początek nowego roku to czas dobry (nadal!) na podsumowania. Korzystając z tego, co sam napisałem na tej stronie równo rok temu, podsumuję to, co udało się w ciągu 12 ostatnich miesięcy zrealizować z założonych planów... 

wydanie publikacji "Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939) /wydawnictwo Marpress/
(książka już na zaawansowanym etapie prac redakcyjnych, powinna ukazać się w ciągu kilku pierwszych miesięcy 2022 r.). 
Książka ukazała się w kwietniu, odbyło się kilka spotkań promocyjnych. Publikacja cieszy się dużą popularnością, co mnie nieustannie cieszy!

publikacja sześciu (zamówionych już) artykułów naukowych (w czasopismach naukowych lub publikacjach zbiorowych) - są to teksty bądź już napisane (trzy z nich są w trakcie redakcji) lub w będące w trakcie powstawania (termin oddania pozostałych trzech to marzec 2022 r.)
Z sześciu tekstów opublikowano cztery, z czego dwa ostatnie dosłownie w ciągu ostatnich dni. Piąty - cóż, oddany już dawno do redakcji, nie wiadomo, czy ukaże się w ogóle (problemy po stronie wydawcy), szósty zaś - oddany do redakcji zostanie w ciągu miesiąca, bo wydawca przełożył deadline i tym samym termin druku na kolejny rok (czyli z 2022 r. na 2023 r. właśnie). 

wydanie jednej publikacji z moją redakcją merytoryczną i komentarzem (wydawnictwo Muzeum Gdańska)
Tutaj "pałeczka" jest po stronie wydawcy. Moja praca została wykonana, mam nadzieję, że w tym roku zobaczymy efekt

przygotowanie jednego opracowania historycznego na zlecenie (historia mniej więcej 130 lat jednego z najważniejszych zabytków w Gdańsku...).
Wykonane! 

publikacja łącznie 20 artykułów popularnonaukowych na portalach internetowych w skali całego roku (kontynuacja współpracy głównie z Trojmiasto.pl i Gdansk.pl, a co ważniejsze: utrzymanie regularności w tej współpracy)
Odnośnie portalu Trojmiasto.pl to udało mi się nieznacznie przekroczyć założone rok temu minimum, czyli opublikować 11 tekstów. Na Gdansk.pl niestety o wiele mniej, niż planował - zaledwie dwa! A więc bilans to 13 tekstów, zamiast minimum 20. Zdecydowanie do poprawy!

1-2 teksty dla znanego i cenionego czasopisma "30 Dni" oraz kontynuacja współpracy z "Garnizon. Magazyn oryginalny" Hossy
Wykonane! Opublikowałem jeden tekst - o zespole poszpitalnym Bożego Ciała i regularnie publikuję w "Garnizonie".

regularniejsze publikowanie treści na mojej stronie domowej (przynajmniej 10 wpisów na rok)
Cóż, tutaj porażka na całej linii - w 2022 r. opublikowałem raptem trzy (!) wpisy. Do poprawy!

utrzymanie na profilu Fb Jan Daniluk - Historyk poziomu minimum 20 tysięcy zasięgu postów (na miesiąc)
Fakt, że zaniedbałem moją stronę domową wynika w dużym stopniu z tego, że o wiele więcej publikowałem na profilu Fb. Przez większość minionego 2022 r. w skali miesiąca zasięgi postów oscylowały w granicach 20-35 tysięcy odbiorców, jedynie dwukrotnie (krótko w sierpniu oraz krótko w listopadzie) spadając poniżej 20 tysięcy, najniżej (przez moment) na poziom 9-10 tysięcy.  Niejednokrotnie zasięgi były dużo większe i przez 2-3 tygodnie wynosiły ponad 40 tysięcy. Rekordowa była szczególnie sama końcówka 2022 r., kiedy dobiłem do 50 tysięcy. Reasumując, myślę, że akurat z tego punktu planu wywiązałem się z nawiązką.

i wreszcie crème de la crèmeukończenie maszynopisu pierwszej, naukowej monografii Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939)!
Z tego punktu najtrudniej mi się wytłumaczyć. Jeśli chodzi o fakty - to oczywiście nie, maszynopis nie został ukończony. Ale dla usprawiedliwienia dodam, że zmiana pracy (w październiku zacząłem wykładać na Uniwersytecie Gdańskim) przeorientowała niektóre kierunki moich badań. Pomysłu monografii WMG w żadnym wypadku nie zarzucam, ale został on rozpisany na nieco dłuższy okres. Początkowo myślałem, że to będzie habilitacja - dziś już wiem, że jednak nie, ale... o tym jeszcze opowiem (napiszę). 

Podsumowując 2022 r. - nie licząc kwestii regularnego publikowania treści na mojej stronie, jak i na łamach dwóch portali, z którymi współpracuję, uznałbym go za w pełni udany. Wystawiam więc sobie ocenę "dobrą" z małym minusem ;).


Jakie plany na 2023 r.? 
1. Podtrzymuję oba postanowienia z 2022 r. odnośnie portali i mojej strony: czyli 20 artykułów na Trojmiasto.pl i Gdansk.pl, a także minimum 10 postów na jandaniluk.pl.
2. Ukazaniem się drukiem popularnonaukowej publikacji "Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914)" (Wydawnictwo Marpress).
3. Napisanie (kwestia ujrzenia światła dziennego zależy od wydawców, więc stawiam sobie za cel przede wszystkim samo oddanie gotowych tekstów) przynajmniej siedmiu tekstów naukowych (pięć z nich jest już zamówionych i są na różnym etapie powstawania; nie liczę tu zaległego z 2022 r., o którym wspomniałem na początku tego wpisu). 
4. Przynajmniej jeden artykuł opublikowany na łamach "30 Dni".
5. Utrzymanie zasięgu postów na profilu Fb na poziomie nadal minimum 20 tysięcy i regularniejsza ich publikacja (średnio: 1 na tydzień przynajmniej). 
6. Uruchomienie pewnego... projektu internetowego, o którym na razie nie mogę za wiele powiedzieć :)
7. Ukończenie czterech pierwszych podrozdziałów habilitacji (niebawem uchylę rąbka tajemnicy, jaki to temat); łącznie planuję ich mieć około 20. 

Trzymajcie kciuki, przyda się! 

Ps. Zdjęcie ilustrujące wpis pokazuje, jak się uśmiecham z myślą o 2023 r. ;)

Fot. Dawid Linkowski.