Rzesza Niemiecka 1933-1945

Rzesza Niemiecka 1933-1945

Wśród zagadnień, którymi się zajmuję, znajdują się także wybrane wątki dotyczące historii Rzeszy Niemieckiej z lat 1933-1945, powszechnie znanej jako Trzecia Rzesza. 

Szczególną uwagę przykładam w tej mierze do historii struktur, funkcjonowania i agend rozbudowanego aparatu niemieckiej policji i SS, a także (częściowo) z tym związanych zagadnień powstania i struktur SA. 

Osobne miejsce zajmuje historia Wehrmachtu, ale zasadniczo z pominięciem kwestii walk frontowych czy np. uzbrojenia. Uwagę skupiam na zagadnieniu rozwoju funkcjonowania miasta garnizonowych, wpływu wojska na gospodarkę lokalną i funkcjonowanie ośrodków miejskich, relacje między władzą cywilną, partyjną a wojskową. Podstawą tych zainteresowan była rozprawa doktorska, która (po obronie w 2017 r.) wyszła drukiem dwa lata później jako „Miasta skoszarowane”. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945.

 

Badane zagadnienia

  • powstanie, rozwój i funkcjonowanie struktur SA (Sturmabteilung der NSDAP) na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy oraz w Generalnym Gubernatorstwie
  • powstanie, rozwój i funkcjonowanie struktur SS (Schutzstaffel der NSAP) na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy 
  • funkcjonowanie miast garnizonowych oraz stosunki na linii Wehrmacht-władze cywilne-NSDAP 
  • sport i turystyka na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy oraz w Generalnym Gubernatorstwie
  • niemiecki aparat policyjny i SS (1933-1945)
  • wątki kolonialne w polityce NSDAP
Jan Daniluk – historyk
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.