• ostatnia aktualizacja: 25-10-2024
Instytut Kultury Miejskiej już po raz kolejny (tj. piąty) organizuje bezpłatne wycieczki w okresie letnim po wybranych dzielnicach Gdańska. Za Lokalnych Przewodników i Przewodniczki służą pasjonaci i mieszkańcy, którzy uprzednio uczestniczą w cyklu spotkań (wykładów czy spacerów), podczas którego przygotowują się do pełnienia nowej roli. Wśród dzielnic i osiedli, których będzie w tym roku dotyczyć powyższa inicjatywa, znalazła się Zaspa, Biskupia Górka, Dolne Miasto i po raz pierwszy Nowy Port.

Pełny program cyklu spotkań w ramach projektu Lokalnych Przewodników i Przewodniczek jest dostępny chociażby na stronie Instytutu Kultury Miejskiej (czyli TU).

W najbliższy czwartek (16 kwietnia) o godz. 18.00 w siedzibie Gdańskiej Wyższy Szkoły Humanistycznej (ul. Biskupia 24b) rozpocznie się drugi z zaplanowanych w cyklu dla Biskupiej Górki wykład otwarty. Tym razem wystąpienie zatytułowane będzie pt. Biskupia Górka w okresie międzywojennym i w latach II wojny światowej. Prelegentem będę... ja :) Przedstawię w zarysie zmiany, jakie dotknęły obiekty i mieszkańców Biskupiej Górki po zakończeniu I wojny światowej, postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy, a jeśli tak, to z czego ta część Gdańska w okresie międzywojennym słynęła, jakie najważniejsze obiekty powstały lub funkcjonowały na Biskupiej Górce, wreszcie czym były "skarby", jakie w pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej znajdowano w podziemiach Biskupiej Górki...

Wystąpienie będzie wzbogacone prezentacją multimedialną z mapami, planami, zdjęciami i pocztówkami.

Wstęp wolny, zapraszam!

Bischofsberg