• ostatnia aktualizacja: 16-06-2024
Zapewne mało kto z Państwa zdaje sobie sprawę, że już za kilka dni Gdańsk stanie się miejscem jednego z najważniejszych  wydarzeń w historii korporacji akademickich w Europie - 52. Komerszu Narodów Bałtyckich. 

Blisko 400 korporantów z Estonii, Łotwy, Niemiec i Polski spotka się w Gdańsku w dniach 29-31 maja br. Komersz jest organizowany co roku w kolejnym z czterech wspomnianych państw. W tym roku po raz pierwszy w historii odbędzie się w Trójmieście, gdzie zorganizuje go najstarsza polska męska korporacja akademicka - Konwent Polonia. Korporacja została założona w 1828 r. w Dorpacie (dziś Tartu w Estonii), a od 1998 r. działa w Trójmieście. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent RP.

Po więcej szczegółów (w tym i program imprezy) odsyłam Państwa na oficjalną stronę komerszu: http://knb2015.pl

Jednym z wydarzeń towarzyszących komerszowi jest wystawa poświęcona historii gdańskich korporacji akademickich, w której powstaniu mam pewien udział. Historia korporacji akademickich w naszym mieście sięga 1904 r., kiedy rozpoczęła działalność pierwsza z prawdziwego zdarzenia uczelnia wyższa w Gdańsku - politechnika (Technische Hochschule zu Danzig). Co ciekawe, pierwsza korporacja (T! Hansea - zob. ilustrację) została założona... dwa miesiące przed otwarciem uczelni (w sierpniu 1904 r.). Zarys historii korporacji (a także odpowiedź, czym one w istocie były i są ) mogą Państwo znaleźć m. in. w moich dwóch artykułach, które w 2011 r.  opublikowałem na łamach "Pisma Politechniki Gdańskiej" (są one dostępne on-line, wystarczy kliknąć: nr 8 oraz nr 9).

Na wystawie, która zostanie otwarta oficjalnie w najbliższą środę (27 maja) o godz. 18.00 w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej, zaprezentowana zostanie nie tylko historia "w pigułce" gdańskich korporacji, lecz również szereg precjozów pochodzących ze zbiorów Pracowni Historii PG czy zbiorów poszczególnych korporacji, związanych z dziejami tych specyficznych stowarzyszeń akademickich. Wstęp na wystawę, rzecz jasna, wolny. Będzie ją można zwiedzać co najmniej przez kilka tygodni. 

Zapraszam w imieniu moim własnym i organizatorów!


Czy wiesz, że…

… do dziś we Wrzeszczu można odnaleźć szereg dawnych kwater (domów) korporacyjnych, które zostały zbudowane na zlecenie największych i najbogatszych zarazem gdańskich korporacji akademickich? W jednym z takich budynków obecnie mieści się Generalny Konsulat RFN w Gdańsku (przy al. Grunwaldzkiej).Propozycja cytowania: J. Daniluk, Wystawa o korporacjach akademickich w Gdańsku (1904-2015) - www.jandaniluk.pl (data dostępu: dd.mm.rrrr).

T-Hansea.