• ostatnia aktualizacja: 16-06-2024

Okładkę najnowszego, kwietniowego numeru regionalnej (tj. pomorskiej) mutacji miesięcznika historycznego "Nasza Historia" zdobi podobizna Heinricha Himmlera i zapowiedź artykułu o mało znanej karcie historii z okresu okupacji niemieckiej Pelplina.

W zabudowaniach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie tamtejszej bazyliki katedralnej, w których obecnie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne,  szkoła Collegium Marianum, Muzeum oraz Archiwum Diecezjalne, jak i siedziba Biskupa Pelplińskiego, w latach II wojny światowej... funkcjonowała szkoła policji niemieckiej (Hilfspolizeischule, później Schutzpolizeischule). Jedna z trzech tego typu placówek na "niemieckim Wschodzie". Poza Pelplinem, podobne ośrodki istniały jeszcze w Gnieźnie i Katowicach.

Dlaczego szkołę założono także w Pelplinie? Kogo kształciła? Co wspólnego miał z nią obóz Stutthof? Co polski wywiad wiedział o tej szkole? - na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w artykule. Dodam, że został on zilustrowany unikatowym materiałem ikonograficznym, który udało mi się pozyskać od prywatnej osoby... z USA (Jerry Brazil, dziękuję!).


Zapraszam do lektury!

okładka_Nasza_historia_04-2016