• ostatnia aktualizacja: 16-06-2024
Dziś o północy mija równe 10 lat od momentu uruchomienia naszej - tj. Jarka Wasielewskiego i mojej - wspólnej strony internetowej o nieco pompatycznej nazwie Projekt Dolny Wrzeszcz - Niezależna Inicjatywa Historyczna. Była to próba zapełnienia rażącej luki w dziejopisarstwie gdańskim - próba przyjęta z dużym entuzjazmem, bowiem w pierwsze 48 godzin zanotowała aż 1500 wejść. Od tego nasza przygoda z historią Wrzeszcza się zaczęła, ale nijak nie przewidywaliśmy, gdzie nas to wszystko zaprowadzi...

Strona powoli, acz stanowczo pęczniała od nowych informacji, zdjęć i ciekawostek, zyskując sobie stałą, życzliwą publiczność. Z czasem przyszło zaproszenie do napisania haseł do Encyklopedii Gdańska (część napisaliśmy razem, część osobno), zaczęliśmy publikować artykuły w czasopiśmie 30 Dni i kilku innych, mieliśmy także przyjemność opowiadać o historii Wrzeszcza w mediach i na spotkaniach z mieszkańcami Gdańska.

Zgromadzona wiedza osiągnęła masę krytyczną i w pięć i pół roku po premierze strony dolnywrzeszcz.pl zamknęliśmy Projekt. W jego miejsce w 2012 r. powstała prawdziwa, papierowa książka Dolny Wrzeszcz i Zaspa, wydana przez Wydawnictwo Oskar w serii Gdańskie Dzielnice.

Dało nam to poczucie spełnienia, ale tylko na chwilę. Wkrótce wyprawiliśmy się w zarośnięte chaszczami dzieje tego drugiego Wrzeszcza, Górnego. Owocem tego był m. in. wydany dwa lata temu we współpracy z Krzysztofem Grynderem album Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer pierwszy. Pierwszy, bowiem zgodnie z zapowiedzią będą kolejne - właśnie pracujemy nad drugim tomem. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, jesienią tego roku trafi on na półki księgarń. Trzymajcie kciuki!

Tych, którzy nie pamiętają wiosny 2006 r. i tego, co się działo później, zapraszamy na stronę dolnywrzeszcz.pl, gdzie przypominamy w skrócie historię Projektu Dolny Wrzeszcz :)

Jan Daniluk, Jarek Wasielewski

PDW_03


PDW_01

PDW_02