• ostatnia aktualizacja: 17-01-2025
3 i 4 listopada br. (czwartek-piątek) w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "Historia Stoczni Gdańskiej". Jej organizatorami są (poza gospodarzem) także Narodowe Muzeum Morskie w Gdański, gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", zaś partnerem - Muzeum Stutthof w Sztutowie. Patronatem honorowym konferencję objął Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.

To zaskakujące, ale z tego, co się zorientowałem, będzie to w istocie pierwsze tego typu wydarzenie, a więc z prawdziwego zdarzenia konferencja, podczas której badacze pochylą się nad historią Stoczni Gdańskiej i jej poprzedniczek (Stoczni Królewskiej, Cesarskiej itd.).

Zaplanowano łącznie dwie dyskusje, siedem sesji i wystąpienie aż 56 prelegentów. Obok historyków czy archiwistów, głos zabiorą historycy sztuki, architekci i urbaniści, socjolodzy, politolodzy, animatorzy kultury, dziennikarze, inżynierowie, fotografowie... Będą obecni także goście z zagranicy.  Każdy, komu choć trochę bliska jest historia Stoczni Gdańskiej - i szerzej, przemysłu okrętowego w naszym regionie - powinien znaleźć dla siebie coś interesującego. Problemem może być jedynie czas: konferencja będzie miała miejsce w godzinach pracy, a ponadto część paneli będzie odbywała się równolegle (tj. w dwóch, odrębnych przestrzeniach w ECS).

Jeśli ktoś z Państwa chciałby dowiedzieć się w szczególności, jaką rolę pełniła Stocznia Gdańska oraz miejscowy oddział Stoczni Schichaua w latach II wojny światowej, to zapraszam do wysłuchania mojego referatu zatytułowanego "Przemysł stoczniowy w Gdańsku w latach II wojny światowej - jego struktury, rozwój oraz znaczenie dla funkcjonowania miasta i regionu" (4 listopada, piątek, godz. 14:45, sala nr 5 na III piętrze ECS).

Pełen program znajdą Państwo na stronie ECS:
http://www.ecs.gda.pl/title,HISTORIA_STOCZNI_GDANSKIEJ,pid,1054.html

Wstęp, oczywiście, wolny.

Zapraszam!

ecs historia stoczni