• ostatnia aktualizacja: 04-10-2017
Wzorem poprzedniego roku, także i teraz, z początkiem jesiennego sezonu 2017 r. na konferencje, sympozja, dyskusje i wykłady, prezentuję poniżej zbiorczo zaplanowane wystąpienia, na których przyjdzie mi przedstawić wybrane zagadnienia związane z historią Gdańska czy Sopotu.

Mam nadzieję, że znajdą Państwo wśród nich interesujące tematy i będą mogli być obecni na wykładach (wstęp zawsze wolny!).

Zapewne poniższa, skromna lista, będzie w kolejnych tygodniach uaktualniana. Zachęcam do śledzenia zmian.


8 września (piątek)
Gdańsk - Ratusz Głównomiejski, ul. Długa 46 (Sala Biała)
Ruch esperancki w Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)
godz. 10.00
Wykład poświęcony historii ruchu esperanckiego w Wolnym Mieście Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem XIX Światowego Kongresu Esperantystów, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia 1927 r. w Gdańsku i Sopocie.  Wśród zaproszonych gości (esperantystów) będą także goście z zagranicy (wykład będzie konsekutywnie tłumaczony na jęz. esperanto).
Wykład odbędzie się w ramach kolejnego już, corocznego cyklu spotkań "Esperanto sur la strando" ("Esperanto na plaży"), podczas którego na terenie Trójmiasta organizowane są spotkania i wykłady w jęz. esperanto. W tym roku tematem przewodnim jest 90. rocznica wspomnianego, Światowego Kongresu Esperantystów.
Organizatorem jest Trójmiejskie Stowarzyszenie Esperantystów Torento, zaś współorganizatorami: Muzeum Sopotu oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

19 września (wtorek)
Sopot - Muzeum Sopotu, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8
Sopocki Wrzesień '39
godz. 17.30
W dotychczasowej narracji o wybuchu II wojny światowej na Pomorzu Gdańskim, przebiegu walk czy sytuacji ludności, zazwyczaj historia Sopotu i jego mieszkańców ginie wśród informacji przywoływanych o Gdańsku czy Gdyni. Wystąpienie będzie próbą uzupełnienia tej luki. Prelegent skupi także na tych aspektach, które także w odniesieniu do innych miejscowości, rzadko (lub wcale) pojawiają się w polu zainteresowań badaczy zajmujących się pierwszymi tygodniami II wojny światowej - funkcjonowaniu miast i życiu codziennemu.
Organizatorem spotkania jest Muzeum Sopotu.

3 października
(wtorek)
Sopot - Muzeum Sopotu, ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8
Kapitulacja Rejonu Umocnionego Hel w świetle nowych materiałów niemieckich
godz. 17.30
1 października 1939 r. toczyły się we wnętrzach sopockiego Domu Zdrojowego rozmowy kapitulacyjne między wysłannikami załogi Rejonu Umocnionego Hel a przedstawicielami Wehrmachtu. Podczas spotkania przedstawione zostaną nowe informacje dotyczące przebiegu tych rozmów, przygotowań ze strony niemieckiej do przejęcia, a także samej kapitulacji Rejonu Umocnionego Hel w dniu 2 października. Przedstawiona zostanie też w zarysie historia jeńców polskich (obrońców Helu).  Podstawą źródłową wykładu będą nowe dokumenty odnalezione w zbiorach Federalnego Archiwum Wojskowego RFN we Fryburgu Bryzgowijskim (Bundesarchiv-Militärarchiv, Freibrug i. Br.), które zostały skonfrontowane z dotychczas znanymi relacjami ze zbiorów polskich i publikacjami.
Organizatorem spotkania jest Muzeum Sopotu.

12 grudnia (wtorek)
Gdańsk - Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długa 39/40
Sporty wodne w dawnym Gdańsku
godz. 18.00
Kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów "Akademia Dawnego Gdańska". W tym roku tematy zaplanowanych wystąpień oscylują wokół kwestii...wody. 12 grudnia wykład poświęcony będzie dziejom sportów wodnych w dawnym (tj. do 1945 r.) Gdańsku. Omówione zostanie powstanie, rozwój i działalność gdańskich klubów pływackich, wioślarskich, kajakowych i żeglarskich; infrastruktura, która na rzecz sportów wodnych powstała w Grodzie Neptuna (przystanie, kąpieliska i baseny); znajdzie się miejsce na wzmiankę o ... pierwszych gdańskich nurkach.
Organizatorem spotkania jest Instytut Kultury Miejskiej.

 
 
 wykłady