• ostatnia aktualizacja: 29-08-2023

20 kwietnia br. (w piątek) we Wrzeszczu odbędzie się nietypowa konferencja naukowa poświęcona najstarszej, istniejącej do dziś, świątyni tej dzielnicy. Mowa oczywiście o kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Sobótki 20.

Konferencja jest nietypowa dlatego, że dość rzadko zarówno inicjatorami, jak i organizatorami, są gospodarze świątyń. A tak jest w tym wypadku. Spiritus movens całego wydarzenia jest bowiem proboszcz parafii wojskowo-cywilnej (taki status nadano jej w 2010 r.) pw. Matki Odkupiciela ks. kmdr. por. Sławomir Pałka.

Co więcej, udało się przygotować (tak mi się wydaje) program o dość ambitnej, interdyscyplinarnej i szerokiej formule, gdzie dzieje tak parafii, jak i samego kościoła, zostaną przedstawione z różnych perspektyw. Konferencja zyskała wsparcie z wielu stron, podobnie jak patronaty (szczegóły na ten temat znajdą Państwo w profesjonalnie przygotowanych materiałach promocyjno-informacyjnych, które pozwalam sobie poniżej zaprezentować).

Udział w konferencji, rzecz jasna, jest wolny.

Otrzymałem zaproszenie do przygotowania krótkiego wystąpienia, które też z radością przyjąłem. Będę miał przyjemność zaprezentować dzieje dawnej parafii ewangelickiej, od jej powstania do końca II wojny światowej.

W imieniu wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie, jak i moim własnym, serdecznie Państwa zapraszam.


Pocztówka prezentująca dawny Lutherkirche, czyli obecny kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Program konferencji

Organizatorzy i patronaty