• ostatnia aktualizacja: 17-01-2025

W ferworze emocji towarzyszących kończącemu się właśnie Mundialowi w Rosji można przeoczyć jedną z ważnych (w kontekście lokalnej historii) rocznic. Rocznicę pierwszego, oficjalnego meczu piłki nożnej, który został rozegrany na Pomorzu Gdańskim. Miało to miejsce dokładnie przed 115 laty, 13 lipca 1903 r.... w Sopocie!

Idea gry w piłkę nożną pojawiła się najwcześniej w naszym regionie w samym Gdańsku, na przełomie XIX i XX w., dzięki angielskim marynarzom, którzy podczas postojów statków w porcie gdańskim, umilali sobie wolny czas schodząc na ląd i kopiąc piłkę. Ten nowy sport podpatrzyli miejscowi, tak żołnierze miejscowego garnizonu czy marynarze, jak i cywile.

Ostatecznie za narodziny piłki nożnej na Pomorzu Gdańskim należy uznać 18 kwietnia 1903 r. kiedy oficjalnie założony został pierwszy klub piłkarski: Fußball-Club (FC) Danzig. Trzy miesiące później, 13 lipca 1903 r. miał miejsce oficjalny debiut gdańskich piłkarzy, którzy tego dnia podjęli w Sopocie drużynę złożoną z graczy pochodzących z nieodległego wszak Królewca (FC Königsberg). Gdańszczanie przegrali 2:3. Sędziego specjalnie na tą okazję sprowadzono aż z Berlina. Jeszcze w sierpniu tego samego roku odbył się rewanż, tym razem w stolicy Prus Wschodnich - gdańszczanie znów musieli uznać wyższość rywali (wynik 0:2).

Za pierwsze boisko (do oficjalnych spotkań) posłużył zaadoptowany do gier Plac Mancowy (Manzenplatz) - dziś to teren Parku Północnego. Pierwsze boisko z prawdziwego zdarzenia w Gdańsku zostało urządzone dopiero w 1912 r. (Heinrich-Ehlers-Platz; dziś w tym miejscu znajduje się Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Mariana Smoluchowskiego 18). Do tego czasu w Gdańsku wykorzystywano do gier m. in. place wojskowe (np. w rejonie współczesnej ul. Wałowej) czy przy Bramie Oliwskiej.

11 lipca 1904 r. (i właśnie z tej okazji wydano ilustrującą ten wpis pocztówkę, swoją drogą niezwykle rzadką) po raz pierwszy drużynie gdańskiej udało się odnieść zwycięstwo (2:0) nad "tradycyjnym" rywalem. Mecz odbył się (znów!) w Sopocie. Warto dodać, że od kwietnia 1904 r. własny klub piłkarski posiadał także i kurort (w późniejszych latach został on "wchłonięty" jako sekcja piłkarska do innego podmiotu, ale to temat na osobny wątek).

W przeciągu kolejnych lat futbol zyskał szybko nad Motławą (i szerzej, na całym Pomorzu Gdańskim) na popularności. Niemałą zasługę miała w tej kwestii, obok wojskowych i dość szerokiej, odpowiednio usytuowanej warstwy handlowców, urzędników czy nauczycieli, także młodzież akademicka (przypomnę, od 1904 r. w Gdańsku działała politechnika).

Tych z Państwa, którzy są złaknieni historii piłki nożnej w Gdańsku odsyłam choćby do artykułu sprzed ośmiu lat (TU).

11.07.1904