• ostatnia aktualizacja: 16-06-2024
W ostatnich dniach ukazał się nowy (nr 1-2/2020 r.) numer czasopisma "30 Dni". To doskonale znany wśród miłośników i badaczy historii Trójmiasta oraz szerzej, Pomorza, periodyk. 

Znajdziemy w nim m. in. interesujący tekst poświęcony pierwszym motorniczym tramwajowym w powojennym Gdańsku (autor; Waldemar Borzestowski), rocznicowe dwa o powrocie Polski nad Bałtyk i dużej, polskiej uroczystości, która miała miejsce 100 lat temu w gdańskiej Sporthalle (odpowiednio: Tadeusz Głuszko, Piotr Nowak) czy publikacje związane z Lechem Bądkowskim (fragment jego wspomnień oraz książki o nim autorstwa Sławiny Kosmulskiej), dla których pretekstem jest oczywiście obchodzony właśnie rok Lecha Bądkowskiego. Ponadto doniesienia o różnych inicjatywach (m. in. o relatywnie nowej witrynie Muzeum Pomorza, która opisał jej współinicjator Andrzej Ługin). 

Nie zabrakło także informacji i wspomnień o zmarłym 26 marca br., nieodżałowanym Maćku Kosycarzu.

Zbiegiem okoliczności dokładnie tego dnia, kiedy media lotem błyskawicy obiegła informacja o śmierci tego znanego fotografa i kronikarza życia Trójmiasta, miałem okazję rozmawiać na żywo z Lechem Parellem na  portalu gdansk.pl o problemach związanych z rozumieniem i obchodami "Powrotu Gdańska do Macierzy", które mają miejsce rokrocznie pod koniec marca. I też artykuł na ten temat, nadesłany redakcji wcześniej, otwiera najnowszy numer "30 Dni". To artykuł zatytułowanby "Koniec Miasta". 

Zachęcam do lektury!

30 Dni 2020_01