• ostatnia aktualizacja: 16-06-2024

W najnowszym numerze popularnonaukowego miesięcznika historycznego Pamięć.pl (biuletyn IPN), tj. wrześniowego (nr 9/2014) ukazał się artykuł zatytułowany „Zasieki na plaży”. Opisana została w nim sytuacja w Gdańsku ostatnich trzech miesięcy przed wybuchem wojny.


Co działo się w Gdańsku w upalne, niezwykle gorące lato 1939 r.? Jakie przygotowania czyniła strona gdańska (niemiecka), a jakie polska? Który z konsulów państw Zachodu pierwszy opuścił miasto? Jacy dziennikarze przybyli do Gdańska, słusznie przeczuwając, że na sytuacji w tym mieście skupi się w tych miesiącach uwaga świata? Jak rosnące napięcie wpłynęło na sezon turystyczny w Sopocie, na Jarmark Dominikański, na ruch w porcie gdańskim? Które dzieci i dlaczego nie rozpoczęły roku szkolnego 1 sierpnia (w Wolnym Mieście Gdańsku rok szkolny podzielony był na trymestry i zaczynał się w kwietniu; wakacje letnie były w lipcu, a drugi trymestr rozpoczynał się właśnie w sierpniu..)...? Jakie produkty podrożały gwałtownie w sklepach Gdańska i Sopotu, jakich zaczęło brakować? I jak na to wszystko reagowali zwykli mieszkańcy miasta..?


Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w artykule mojego autorstwa. Pamięć.pl jest szeroko dystrybuowana do bibliotek naukowych, publicznych i szkolnych, można je zaprenumerować, a także nabyć chociażby w Empikach (cena: 6 zł). Zapraszam do lektury!