• ostatnia aktualizacja: 16-06-2024

Z okazji z przypadającej w tym roku okrągłej, 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, jak i właśnie Marca'45, kiedy w Gdańsku i na jego przedpolach miały miejsce zacięte walki między niemieckimi obrońcami a nacierającymi oddziałami Armii Czerwonej i (w niewielkim stopniu, ale także) "ludowego" Wojska Polskiego, rzecz jasna tematy te zwracają uwagę licznych dziennikarzy i naukowców. Wystarczy wspomnieć chociażby o najnowszym numerze miesięcznika "Nasza Historia" (nr 3/2015), czy o planowanej na koniec bieżącego miesiąca dużej konferencji naukowej poświęconej Gdańskowi w 1945 r. i pierwszych powojennych latach (o niej opowiem przy następnej okazji). 

Już teraz  zapraszam Państwa do wysłuchania audycji "Co za historia?", która nadana zostanie 4 marca (w środę) na falach Radia Gdańsk (103,7 MHz) o godz. 11.00. Będę miał przyjemność odpowiadać na pytania redaktora Wojciecha Sulęcińskiego dotyczące sytuacji w Gdańsku i regionie od końca 1944 r. do marca 1945 r., samych działań wojennych i ich konsekwencji. Rozmowa będzie transmitowana na żywo. 

Dodam, że będzie to zarazem mój debiut publiczny w nowej roli - pracownika Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Logo_RG