• ostatnia aktualizacja: 16-06-2024
Koniec roku zawsze sprzyja wszelkiego rodzaju podsumowaniom, rankingom z jednej, a planom i zapowiedziom z drugiej strony. W moim przypadku ograniczę się do krótkiego omówienia mijającego roku w kontekście funkcjonowania niniejszej strony oraz wskazania, czego mogą Państwo spodziewać się znaleźć na niej w nadchodzących miesiącach.

W 2018 r. opublikowałem na swojej stronie (licząc z tym obecnie przez Państwa czytanym) 20 wpisów w Aktualnościach. Zasadniczo, odliczając okres wakacyjny, wykonałem minimum, jakie założyłem - czyli średnio co najmniej dwóch tekstów na miesiąc. W nowym roku postaram się, aby wpisy pojawiały się przede wszystkim regularniej.

Wychodząc naprzeciw sygnalizowanemu zapotrzebowaniu, pojawi się na stronie nowa zakładka - Kalendarz. Będę w niej na bieżąco zamieszczał (niejednokrotnie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem) informacje o nadchodzących referatach, wykładach i innych wystąpieniach, które mogą Państwa zainteresować. Niewielkie korekty zostaną uwzględnione w wersjach obcojęzycznych strony (przede wszystkim francuskiej), dodana zostanie też zupełnie nowa - rosyjska. W planach jest rozbudowa działu Materiały oraz uzupełnienia w dziale Badania. Postaram się także zamieścić w dziale Publikacje link do mojego profilu na portalu Academia.edu, skąd część z tekstów mogą Państwo bezpłatnie pobierać. Modyfikacje te (mam nadzieję) uda się wprowadzić najpóźniej do końca lutego.

Wreszcie zmianie ulegnie także i tematyka poruszanych przeze mnie zagadnień, a więc i części wpisów. O ile pojawią się na rynku w nadchodzących miesiącach napisane przeze mnie publikacje (w tym rozprawa doktorska) skupiające się na historii lokalnej i regionalnej, o tyle zdecydowana większość nowych tekstów będzie skierowana dla szerszego odbiorcy. Innymi słowy, będzie wykraczała poza najczęściej przyjmowaną dotąd przeze mnie cezurę geograficzną. Będzie też ich mniej (nie liczę tu jednak krótkich tekstów popularnonaukowych, które są niejako "odpryskiem" badań naukowych).

W 2019 r. (jak i kolejnych latach), w związku z nakreślonym kierunkiem badań, skupiać się będę w zdecydowanie większym stopniu na tematach wykraczających poza Pomorze Gdańskie. Dotyczyć one będą (w uproszczeniu) zasadniczo dwóch zagadnień - SA i jeńców wojennych.

W kontekście powyższego mogą Państwo już zrozumieć, dlaczego jako ilustrację niniejszego wpisu wybrałem taką, a nie inną, grafikę. To zdjęcie okładki jednego z jenieckich czasopism, które wychodziły za drutami obozów w latach II wojny światowej. Dokładniej to okładka numeru "Stalag Hot Pot" z grudnia 1942 r. - czasopisma wydawanego przez brytyjskich jeńców wojennych w Stalagu XXI Posen w Poznaniu (o czasopismach jenieckich już kiedyś pisałem...)

Korzystając z okazji życzę Państwo Spokojnego i Owocnego Roku 2019. Niech po prostu nie będzie gorszy, niż ten mijający.Stalag Hot Pot